A bőrt táplálni kell, méghozzá a bőrtípusnak megfelelően. A megfelelően előkészített bőr szivacsként fogja magába szívni a friss, tavaszi vitaminokat.
Zsírhiányos bőröknél jöhet minden tápláló olaj, természetes zsiradék. A leglényegesebb vitaminok az A, E, D3, K és a C vitamin. Tekintettel arra, hogy ez a bőrtípus jellemzően érett korban alakul ki, javasolt a méhpempő belső fogyasztása, aminél két lényeges dologra hívom fel a figyelmet: a méhpempő hő- és fémérzékeny anyag, tehát borsónyi mennyiséget fapálcával vagy üvegpipettával emeljünk ki az edényből és helyezzük a nyelvünk alá, mert a nyálkahártyán keresztül szívódik fel.
Nézzünk egy nagyon egyszerűen elkészíthető receptet!
A legegyszerűbb pakolás zsírhiányos bőrre:
1 tojássárgája,
1 ek. avokádó olaj,
borsónyi méz,
és mokkáskanálnyi Tokaji Aszú.
Hagyjuk a bőrön legalább 20 percet, majd langyos vízzel mossuk le, majd rögtön vastagon krémezzük át a bőrünket organikus tápláló krémmel, ennek hiányában organikus shea vajjal. Itt is érvényes – mint mindig- a bőr vászonkendővel való letakarása, ameddig a bőr ?visszaáll?.
Vízhiányos bőr táplálásánál megkülönböztetünk úgynevezett felszíni vízhiányt – ami többnyire kísérő tünete egyéb más bőrtípusoknak is – és az úgynevezett mélyrétegi vízhiányt. Mindkét vízhiánynál prominens kérdés a folyadékfogyasztás, a minőségi ételfogyasztás és az életmód. A mélyrétegi vízhiány jellemző tünete a dohányzásnak (is). Nem győzöm minden fórumon hangsúlyozni annak a jelentőségét, hogy ?az vagy, amit megeszel?! Minőségi étel, minőségi élet.
A háttérben természetesen mindig lelki és ennek okán kialakuló belső, hormonális, szervi egyensúlyzavarok állnak, aminek a részletezésébe most nem megyek bele.
Hogyan enyhítsük a kínosan viszkető, gyulladásra hajlamos, mindenre pirosan foltosodó bőrtünetünket?
A leglényegesebb, hogy igyunk naponta minimum 3 liter vizet! Tartózkodjunk legalább napi fél órát friss levegőn! Fűtési időszakban párologtassunk! Nagy melegben vagy töltsünk meg egy spricnis üveget enyhén lúgos gyógyvízzel – például ilyen a Míra feles arányban szénsavmentes ásványvízzel hígítva- és permetezzük az arcunkat rendszeresen! Együnk friss zöldséget, gyümölcsöt minden nap!
Mindkét vízhiánynál a prominens a nagy mennyiségű C és B vitamin elfogyasztása. A csipkebogyó tea fogyasztása erősen javasolt, kitűnő vitaminbomba és egész évben beszerezhető. Zseniálisak a zöldturmixok, amit ihatunk és kenhetünk is a bőrünkre!
Íme egy recept:
Egy marék gondosan mosott bébispenót
1 banán
1mokkás kanál méz
1 dl Füredi lúgos ásványvíz
Turmixoljuk a fentieket össze és fogyasszuk nagy kedvvel az egészségünkre!
Ha a bőrünkre kenünk ?zöld trutyit?, akkor tegyünk hozzá pár csepp hidegen préselt olajat és lemosás után rögtön krémezzük át a bőrt mélytápláló, organikus hidratáló krémmel! Részesítsük előnybe a hyaluronsavas készítményeket.
A zsíros bőrök – szaknyelven seborrhea-ápolásánál kicsit másképp járjunk el. A seborrheának számos alfaja létezik miből most én kettőt emelnék ki: a tinik jellemző korpás seborrheáját (viszkető, foltosodó, mitesszeres esetleg pattanásos bőr) és a korpás fejbőrt .
Mindkét esetben gondos ápolásra van szükség, mert túl a kellemetlen érzésen és látványon, ez a bőrtípus könnyen bakteriálisan felülfertőződhet és kialakulhatnak akár gombás bőrbetegségek is.
Az ápolás alfája az elhalt bőrlemezkék gondos és kíméletes eltávolítása.
Egyszerűen készíthetünk bőrradírt:
1 ek. kaukázusi kefírhez morzsoljunk
? csomag élesztőt.
Csészében keverjük péppé és kenjük az arcunkra. Ne várjuk meg, hogy teljesen megszáradjon, körkörös mozdulatokkal távolítsuk el, majd jöhet a langyos vizes átöblítés, majd egy laza habkrémes ?feszülés-mentesítés?.
Kitűnő bőrápoló az Aloe Vera, ami amellett, hogy hidratál, antiszeptikus és gyulladáscsökkentő, túlzásba vitt napfürdőzés után is zseniális! Használata roppant egyszerű: vágjuk ketté a levelét és a belső, nyákos részével töröljük át a bőrt.
Jó szolgálatot tesznek a kénes – Balfi, Parádi, Harkányi- gyógyvizek is. A bőrünket rendszeresen permetezzük és a hajas fejbőr is meghálálja az átöblítést.
Prominens a seborrhea ápolásánál a megfelelő mennyiségű B vitaminok és az F vitamin bejuttatása a szervezetbe. A B vitaminokat legnagyobb mennyiségben, természetes formájában a teljes kiörlésű gabonafélék és az élesztő tartalmazza.
Fantasztikus eredmények érhetők el a kombucha tea fogyasztásával, mind külsőleg, mind belsőleg fogyasztva.
Használhatjuk arctoniknak és a hajas fejbőr napi ecsetelése is ajánlott, mert nem csak megszünteti a korpásodást, de intenzíven erősíti is a haj növekedését!
Végül, de nem utolsó sorban tartsuk szem előtt a böjt spirituális üzenetét: engedjük el a régit, adjunk helyet az újnak!
Jánosi Juhász Katalin
mesterkozmetikus
- videolink: