TALÁN EMIATT NEM MŰKÖDNEK MANAPSÁG A PÁRKAPCSOLATOK!

Egyre többször kerülnek szóba a magánéleti problémák, mind a barátaim és vendégeim mind a saját életemben. A korábbi, mikor lesz már párkapcsolatom kérdés helyett, ma már arra vagyunk leginkább kíváncsiak, hogy szeret-e a másik, őszinte és hűséges velünk?

De miért vetődnek fel a fent említett kérdések? A bizalom hiánya a legfőbb ok. Eltűnt, vagy nagyon csekély mértékű lett a saját magunk felé, illetve párunk felé adott bizalom. Nem hiszünk magunkban, ezáltal önbizalomhiányosokká válunk, a saját félelmeinket pedig kivetítjük a szerelmünkre: Szeretsz? Biztos szeretsz? Elég jó vagyok én neked? Biztos találsz nálam jobbat is! Ezek a mondatok mindenki számára ismerősen hangzanak.

De mi a helyzet akkor, amikor a másikban nem bízunk? A leggyakrabban előforduló probléma a határok, az erkölcsi normák ütközése. Míg az egyik félnél elfogadható, hogy a szexualitást mással is megélje, addig a másiknál nem. Míg az egyik fél nyitottabban gondolkodik egy párkapcsolatról, addig a másik fél nem. Ha a két személynél nem passzol, nem azonos a gondolkodásmód, akkor a féltékenység és a bizalom hiánya szinte kivédhetetlen, állandóan jelen van és lesz. Hiszen, ahogy szokás mondani, kutyából nem lesz szalonna ? legalábbis ezt hisszük. Ha pedig mégis csoda történne ? mert erre is van példa -, azaz egyik fél képes megváltoztatni a gondolkodását, hozzáállását a párkapcsolathoz, akkor a másik a múltra való hivatkozással folyamatosan életben fogja tartani a bizonytalanságot. Korábban nem így volt? Bezzeg, amikor megcsaltál vele! És ezt higgyem is el neked? Reménytelen vagy! ? ismerős mondatok?

Ezek a problémák viszont egyáltalán nem jönnének felszínre, sőt meg se jelennének a párkapcsolatokban ? igaz, egyes kapcsolatok így létre se jönnének -, ha betartanánk egy aranyszabályt: az ismerkedés szabályát.

A 21. század embere egy érzelemszegény, kemény, vontatott világban él, ahol az érzelmeket megélni, a szépet észrevenni és egyáltalán örülni, boldognak lenni nagyon nehéz feladat. Sokan a megoldást egy párkapcsolatban látják, ezért szinte ismerkedés nélkül vetik bele magukat az érzelmek hálójába. Hisszük, reméljük, hogy úgy fog majd működni, ahogyan azt fejben már lejátszottuk. Két nap múlva már az esküvőt tervezzük, harmadik napon már össze is költözünk. A negyedik napon pedig adhatjuk be a válókeresetet, mert kiderül hogy megcsalt a párunk ? holott neki csak mást jelent az, hogy ?párkapcsolat?, és ez az ő számára nem megcsalás.

Nem véletlen, hogy korunk betegsége a társfüggőség. Valaki kell, aki mellett biztonságban érezhetjük magunkat és szeret? sokszor pedig ezek miatt beáldozzuk a lelkünk által felállított normákat, és képesek vagyunk egy megcsalásra is fejet hajtani, cserébe pedig éjszakákat sírunk át. És nehéz elhinni, de ebben a helyzetben a megcsalónak borzasztó érzés lehet látni azt a fájdalmat, amit megpróbálunk leplezni, de egy-egy könnycsepp formájában legördül arcunkon. Hiszen ő szeret, csak máshogy gondolkozik erről a témáról. Szeret, és nem bántani akar bennünket.

Egy párkapcsolat viszont nem akkor jó, amikor egyik fél függ a másiktól, és folyamatos meghunyászkodásokat tesz. Ez nem jó egyik félnek sem. Ezek a ?rossz? párkapcsolatok pedig kivédhetőek lennének, ha betartjuk az ismerkedés szabályát. Áldozzunk minimum 1 hónapot arra, hogy jobban megismerjük a másikat, és nyugodtan vessük fel a ?Neked hol a határ? Mi fér bele egy párkapcsolatba?? kérdéseket, mert a legszebb képet is képes összetörni egy-egy olyan tulajdonság, ami számunkra nem elfogadható.

Fontos! Itt szó sincs rosszról és jóról. Csupán nézőpontokról. Míg az egyik fél számára a 30 fokos víz hideg, addig a másik embernek, lehet, hogy ez a víz már forró. Nézőpontok, gondolkodásmódok ? amelyek harmóniája elengedhetetlen egy jól működő párkapcsolathoz. Hiszen titkon mindenki erre vágyik. Egy társra, akiben teljes mértékben megbízik, aki mellett este nyugodtan alszik el, aki mellette áll akkor is, amikor különböző problémákkal kell megküzdenie, aki szereti, aki gondját viseli, és aki elfogadja úgy, ahogy van? úgy, ahogy van.

Papp Máté ? motivációs előadó, spirituális tanácsadó

fotó: Pixabay/stockpic

Tagged under