December 6-án vagy karácsonykor jön? Honnan származik? Hogyan tudja egy éjszaka alatt körberepülni a világot?
A Mikulás személye körül rengeteg érdekesség és legenda kering, lássunk néhányat ezek közül ünnepének közeledtével.
1. Se szakáll, se pocak, se mosoly
Magas, karcsú és méltóságteljes. Ilyennek írták le a 17. században az amerikaiak a Mikulást. A holland telepesek ugyanis saját Mikulásukat, a legendás Sinterklaast honosították meg az Újvilágban. Egy karikaturista, Thomas Nast rajzolta le először a 19. század végén azt a Mikulást, akit ma világszerte ismernek. Az ikonikus szakáll, a mindig vidám ábrázat és a kerekded testforma ekkor vált védjegyévé a jó öreg Mikulásnak.
2. A Mikulást nem a kóla öltöztette
Elterjedt legenda, hogy a piros Mikulás képét az üdítőgyártók találták ki. A Mikulást sokféle színű öltözékben ábrázolták, kék, zöld és lila köpenyt is húzott az évek során. A piros Mikulás azonban különösen kedvelt volt és már jó néhány évvel azelőtt megjelent a köztudatban, hogy Haddon Sundblom megrajzolta volna első téli reklámját. Mindez persze nem jelenti, hogy az üdítőgyártónak ne lett volna szerepe a piros Mikulás-kép elterjesztésében.
3. Rudolf titka
A Mikulás szánját kilenc rénszarvas húzza: Táltos, Táncos, Pompás, Csillag, Üstökös, Íjas, Ágas, Villám és persze Rudolf. A leghíresebb rénszarvas valójában marketingfogásnak indult. 1939-ben Robert L. May szövegíró keltette életre Rudolfot abban a karácsonyi történetben, amit a Montgomery Ward áruház promóciós füzetébe írt. A mesében Rudolf orra azért piros, hogy segítse a Mikulást a tájékozódásban karácsony éjjelén. A norvég forrás szerint viszont Rudolf csúnyán megfázott és csupán ez az oka kipirosodott orrának.
4. Szent Miklós sose utazta körbe a világot
Szent Miklós életéről több legenda elterjedt a világon, ezekből alakult ki a Mikulás személye is. Miklós a negyedik században volt püspök a mai Törökország területén lévő Myrában, aki ajándékokkal látta el a gyerekeket karácsony előtt. Magyarországon ezt Miklós napján teszi az ablakba készített csizmákba, míg az angolszász kultúrában a kéményen keresztül ereszti be az ajándékot karácsony éjjelén. Mivel Miklósnak nem voltak repülő rénszarvasai, ezért nem tudta körbeutazni a világot. A rénszarvasokat és a szánt először a 19. század elején említik a korabeli mesék. A világ körüli utazást olyan népszerű regények ihlették, mint a Gulliver utazásai.
5. A pálinkafőzők védőszentje
Szent Miklós nem csupán a gyermekek védőszentje. A bűnbánó börtöntöltelékek, tolvajok és zálogkölcsönzők is védelme alatt állnak. Életében mindig segítette az elesetteket és azokat, akik letértek a jó útról. Kevesen tudják, hogy Magyarországon a pálinkakedvelők is Szent Miklóshoz imádkoznak, ugyanis hazánkban ő a pálinkafőzők védőszentje.
6. Az Északi-sarkon nem élné túl a Mikulás
Thomas Nast rajzai nem csupán a Mikulás kinézetét határozták meg, de fantáziájának köszönhetően olyan titkos részletek kerültek a köztudatba a Mikulás életéről, mint hogy a műhelye az Északi-sarkon található. Egészen 1925-ig senkinek nem tűnt fel, hogy az Északi-sarkon nemigen akad fű, amiből a hűséges szánhúzók legelészhetnének. Ekkor ?költöztették át? a Mikulást Lappföldre.
http://www.anna.hu/
Fotó: skytop.com