Bálint napja a magyar néphagyomány szerint a jegyeseket és a fiatal házasokat, az angolszász kultúrkörből átvett Valentin nap a szerelmeseket ünnepli. Íme néhány bűbáj, ami segít még szebbé tenni a napot.
Szent Bálint (Valentinus) ünnepének a története az ókori Rómában ered, ő a szerelmesek, a lelkibetegek és az epilepsziások védőszentje. A régiségben a magyar néphagyomány Bálint napját a jegyesek és a fiatal házasok, rontásűző, termésjósló és időjósló napnak tartotta.
Ültetőnap, a már felengedett földbe fát, a baromfiudvarba kotlóst ültettek. Ezen a napon hívtak gyógyítót a betegekhez, innen az igen gyakran használt frászkarika és frászkereszt kifejezés, amit kelt tésztából készítettek és az epilepsziában-frászbetegségben-szenvedő beteg nyakába akasztottak, rontáslevétel okán.
Napjainkban, a Bálint-napi hagyományok a feledés homályába vesztek. Az angolszász kultúrkörből átvettük a Valentin?s day kifejezést és így lett Szent Bálint napja a szerelmesek ünnepe.
Szerelem receptek
A klasszikus színtársítás a friss, lendületes piros és fehér.
Virága a vörös rózsa, kristálya a rózsakvarc és a turmalin.
Illata a rózsa, az édes ilang-ilang, jázmin, fahéj és vanília.
Étele a boga (szarvashús), szarvasbelsőség, a vargánya, a rókagomba és a férfierőt szimbolizáló sárgarépa és a férfierőt fokozó zeller.
Fűszerei a szarvasgomba, méz, gyömbér, fahéj és az elmaradhatatlan virág bibe, a sáfrány.
Itala az édes desszert bor és a pezsgő.
Szerelmi bájital
Végy két nagyméretű pezsgős kelyhet és töltsd meg egyharmadrészt frissen pucolt gránátalmával. Csurgass rá egy-egy evőkanál mézet, szórd meg késhegynyi fahéjjal és leheletnyi gyömbérrel. Óvatosan töltsd fel pezsgővel.
A tökéletes vizuális hatás érdekében tálalás előtt dobj bele két-két szem koktélcseresznyét.
Szerelmi bájitalokat mindig egy tálon két, égő gyertya kíséretében tálaljuk és ne feledkezzünk meg, az egy kocka fűszeres csokoládéról!
Jánosi Juhász Katalin
- videolink: