AZ IRKA-FIRKA JÓ HATÁSSAL VAN RÁD

Két éves kortól kedvenc időtöltésünk a firkálás. Mindenki látott már rajzolásba belefeledkező kisgyermeket, aki élvezettel tölti meg a papírt vonalakkal, pontokkal. Még az olyan társadalmakban is, ahol nem áll rendelkezésre rajzeszköz, a gyermekek megtalálják a módját, hogy rajzoljanak, hóba, homokba, kőre.

Mi történik ezzel a remek időtöltéssel felnőttkorban? Javarészt elfelejtjük, nem Pazaroljuk rá az időt.

Valóban így van? Részben igen. Viszont mindenkivel előfordult már – van, akivel rendszeresen, van, akivel ritkábban, – hogy értekezleten, előadás hallgatás vagy telefonálás közben firkálni kezdett. Ennek nyoma látható az iskolapadokon, házfalakon, bérházak liftjeiben. Füzetmargók, WC-k falai tanúsítják, hogy nem veszett el belőlünk kedvenc gyermekkori időtöltésünk.

A pszichológia projektív rajzoknak tekinti a firkákat, ma már komoly tudománnyá vált a rajzelemzés.

A rajzelemzés világszínvonalú magyar képviselője Vass Zoltán, aki a rajzok elemzéséhez a világon egyedülálló számítógépes programot fejlesztett ki, amely a mesterséges intelligencián alapul.

A rajzelemzés – a grafológiához hasonlóan – segít bepillantani a személyiség rejtett bugyraiba, komplex jellemrajzot ad, beleértve olyan tudattalan vágyakat, félelmeket, motivációkat, amelyekről a rajzoló sem tud. A rajz őszinte, nem lehet „kozmetikázni”, manipulálni.

A tudományos kitekintés után nézzük meg, miért jó rajzolni, firkálni.

Oldja a feszültséget, stresszt, kikapcsol, pihentet. Aktivizálja a jobb agyféltekét, és az agyféltekék integrációja által pedig új ötletekhez, megoldásokhoz juthatunk. Az összefüggések meglátása által „megvilágosodhatunk” életünk dolgait, feladatainkat illetően. Növeli az agy koncentrációs képességét, támogatja az inspirációt, relaxál, jó hatással van a mentális jóllétre.

Mivel a firkarajz az alkotás egy öntudatlan formája, miközben firkálunk, legmélyebb érzéseinket „írjuk ki” magunkból: félelmet, múltbéli traumákat, frusztrációt, dühöt, vagy éppen elfojtott vágyainkat.

A firka a mozdulat nyoma, minden rajz közül a legbeszédesebb, mert teljesen szabadon, megkötések nélkül készül. Sok új dolgot megtanulhatunk magunkról általa. Segít az itt és mostban lenni, kiűzi a fejünkből a rengeteg gondolatot, aggodalmat, elrepít egy másik világba, ezáltal tehermentesíti lelkünket, elménket.

Egy jó kis rajzolás nyugalmat, örömöt és a szabadság érzését hozhatja.

Itt nem számít, hogy valaki tud-e rajzolni, ezért mellőzhető a görcsösség. Az alkotás öröme pedig növeli az önbizalmat, bátorságot ad, melynek gyümölcsét életünk más területén is hasznosíthatjuk.

Mi hát a teendő?

Egyszerűen csak ülj le, végy egy papírlapot, és kezdj el firkálni. Ne kontrolláld, csak hagyd, hogy a kezed vezessen.

Lázár Ildikó

fotó: Pixabay / PublicDomainPictures

Tagged under