Bár nem létezik egyetlen, jól körülhatárolható kreatív típus, a kreatív embereknek vannak árulkodó jellemvonásai és viselkedésmintái. Íme, 18 dolog, amit a rendkívül kreatív emberek másképp csinálnak.
Álmodoznak
A kreatív emberek tudják, hogy az álmodozás minden, csak nem időpocsékolás, ugyanazokkal az agyi folyamatokkal kapcsolható össze, mint a képzelet és a kreativitás.
Mindent észrevesznek
A kreatív ember mindenben lehetőségeket lát és álladóan információt gyűjt, ami tovább táplálja kreatív kifejezésmódját.
A legalkalmasabb időt választják munkára
Sok nagyszerű művész megfogalmazta már, hogy a legjobb időszak a sikeres munkához korán reggel vagy késő éjszaka van. De az időpont tulajdonképpen lényegtelen, hiszen a rendkívül kreatív egyének úgyis kitalálják, melyik a legkedvezőbb időpont az alkotásra, majd ehhez igazítják napjukat.
Időt szakítanak az egyedüllétre
A művészeket és a kreatív embereket gyakran sztereotipizálják, mint magányos farkast, az egyedüllét azonban sokszor kulcsfontosságú lehet munkájuk létrehozásában. Egyszerűen időt kell szakítaniuk arra, hogy képzeletük szabadon szárnyalhasson.
Másképp tekintenek az akadályokra
A legtöbb remekművet szívszorító fájdalom inspirálta. A pszichológia egy újabb szakterülete, a poszttraumás növekedés, arra a következtetésre jutott, hogy az emberek nagy része képes a nehézségeit és a korai években átélt traumáit jelentős kreatív növekedésre felhasználni. A traumák így segíthetnek új utat nyitni a kapcsolatok, a spiritualitás és a kreativitás területein.
Újabb tapasztalatokat szereznek
A kreatív emberek szeretik magukat újabb élményeknek, érzéseknek, lelkiállapotoknak kitenni. A tapasztalat iránti nyitottság a legerősebb előrejelzője a kreatív teljesítménynek.
Nem adják fel
A kreatív ember megtanulta, hogy kudarcait nem kell túl komolyan venni. ?A kreatív emberek hibáznak, a rendkívül kreatívak pedig még gyakrabban követnek el hibákat? ? összegzi a Forbes magazin egyik munkatársa az Einstein kreatív géniuszáról szóló cikkében.
Felteszik a fontos kérdéseket
A kreatív emberek kielégíthetetlenül kíváncsiak. Vizsgálódó életet élnek, és folyamatosan fenntartanak egyfajta kíváncsiságot az élet iránt. Akár intenzív beszélgetés vagy egyéni elmélkedés során, a kreatív emberek mindenképp meg szeretnék tudni, hogy miért és hogyan van az, ami őket körülveszi.
Megfigyelnek másokat
A kreatív emberek mások megfigyeléséből nagyon sok ötletet merítenek. Marcel Proust például szinte egész életét arra tette fel, hogy az őt körülvevő világot figyelje, ezek a megfigyelések későbbi könyveiben is feltűntek.
Kockázatot vállalnak
A kockázatok vállalása a munkafolyamat része, a kreatív emberek pedig szívesen vállalják ezt az élet legkülönbözőbb területein. A kreativitás, valaminek a semmiből való megteremtése, ez a munka nem félénk embereknek való.
A világ számukra az önkifejezés lehetősége
Nietzsche szerint az életet és a világot egy művészeti alkotásnak kellene tekinteni, s ezzel a kreatív emberek nagy valószínűséggel egyet is értenek. Ők folyamatosan keresik az önkifejezés lehetőségeit a mindennapokban.
Szenvedélyüket követik
A kreatív emberek eredendően motiváltak, vagyis a motivációjuk belső indíttatású, nem a külső jutalom, vagy elismerés iránti vágyuk vezérli őket. Pszichológusok rámutattak arra, hogy a kreatív embereket feltöltik azok a tevékenységek, amelyek kihívást jelentenek számukra. Ez a belső motiváció egyik jele.
Kívülről látják magukat
Az álmodozás abban is segít, hogy szűk látókörünkből kilépve új gondolkodásmódot alakítsunk ki, ez pedig fontos eszköze lehet a kreatív munkának. Próbáld például elképzelni jövőbeli önmagad, és azt, hogy mások mit gondolnak rólad. Megnövelheti a kreatív gondolkodást a pszichológiai távolság növelése is. Ez annyit jelent, hogy egy bizonyos kérdéssel kapcsolatban megpróbáljuk egy másik személy felfogását/véleményét valószerűtlennek vagy szokatlannak felfogni.
Képesek elveszíteni időérzéküket
A kreatív emberek gyakran kerülnek flow-élmény állapotába, amikor írnak, táncolnak, festenek, vagy bármilyen módon alkotnak. Ez egy olyan mentális állapot, amikor az ember átlépi a tudatos gondolkodás határát, hogy elérje a könnyed koncentráció és a nyugalom intenzív állapotát. Amikor valaki ebbe az állapotba kerül, gyakorlatilag imunissá válik minden zavaró tényező, belső vagy külső nyomással szemben, amely megakadályozhatná az alkotás folyamatát. Olyankor kerülhetünk a flow-élmény állapotába, amikor olyan dologgal foglalkozunk, amiben örömünket leljük, amiben jók vagyunk, és ami egyben kihívás is számunkra.
Szép dolgokkal veszik körül magukat
A kreatív embereknek kiváló ízlésük van, és élvezik az őket körülvevő szép dolgokat. Az esztétika, kreativitás és művészet pszichológiája című tanulmány szerint, a zenészek ? beleértve a zenekari zenészeket, zenetanárokat és szólistákat ? nagyobb érzékenységet és fogékonyságot mutatnak a művészi szépség iránt.
Meglátják az összefüggéseket
Sok nagyszerű művész és író megfogalmazta már, hogy a kreativitás egyszerűen csak az összefüggések észrevétele ott, ahol mások nem is gondolnák. Steve Jobs szavaival élve: ?A kreativitás egyszerűen csak a dolgok összekapcsolása. Amikor megkérdezel kreatív embereket, hogyan csinálják, azt mondják, valójában nem is csináltak semmit, csak láttak valamit. Ez teljesen egyértelmű számukra, mert úgy állítanak elő újabb dolgokat, hogy összekapcsolják a már meglévő tapasztalataikat.?
Állandóan felcserélnek dolgokat
A kreatív emberek felcserélnek dolgokat, folyamatosan újabb élményekkel gazdagodnak, valamint elkerülnek mindent, ami az életet monotonná és földhözragadttá tenné.
Időt szakítanak a tudatosságra
A kreatív emberek tudják, milyen fontos a tiszta fej és a jó koncentráció. Sok művész fordul a meditációhoz, hogy eljusson tudata legkreatívabb állapotáig. Bizonyos meditációs technikák elősegíthetik a kreatív gondolkodást, a tudatosság gyakorlása pedig összekapcsolható a memória, az összpontosítás javulásával, a stressz, a félelem csökkenésével, egy jobb lelkiállapottal és egy tisztább elmével.
Forrás: huffingtonpost.com
Fotó: mafnoor pixabay