- A testre való figyelem minden korban fontos, azonban, de tapasztalatom szerint 40 fölött különösen. Nem mindegy, hogy meg tudom-e őrizni a testem rugalmasságát és karcsúságát, vagy túlsúllyal és az esetleg ebből adódó betegséggel küzdök a kor előre haladtával. Attól, hogy valaki elmúlt 40 vagy 50 éves nem kell feltétlenül elhinnie, hogy testi nyavalyákkal, fájdalmakkal és szenvedéssel telve kell megöregednie. Ehhez lehet, hogy már most bele kell kezdened?
A jógában az ászanák (pózok) végrehajtása közben nagyon komoly belső munka folyik, ezért a mozgás lassú, hogy így jobban tudunk arra figyelni, hogy mi történik közben a testünkben. Fontos, hogy mozgás és a légzés szinkronban legyen. A figyelmünk befelé irányításával még erősebb gyógyító hatásokat tudunk létrehozni a szervekben, izületekben, mirigyekben és hormonrendszerben, ami által akár előbb ? utóbb a gyógyuláson túl akár még fogyhatunk is.
Szinte minden szervi problémára van külön egy ászana, amely regenerálja, fiatalítja és helyre hozza azt. A mozgás, a gyógyulás mellett bizony még egy sokak által vágyott folyamat is elindulhat, amire én magam vagyok az élő példa.
Amióta oktatóként rendszeresen az az naponta jógázom 10 kilót fogytam kb. 7 hónap alatt, úgy hogy a bőröm rugalmas és feszes és makulátlan maradt.
A jógáról rengeteg tévhit kering. Sokan azt gondolják, hogy túl unalmas, hogy azonnal nyakakatekert gyakorlatokat kell végezni. Például fejen kell állni, vagy már az első órán el kell érnem a kis lábujjam. A jóga egyik legfőbb erénye, hogy rugalmassá tesz, de ehhez türelem, kitartás és rendszeres gyakorlás szükséges.
Fokozatosan haladás közben semmi nem ciki, ami nem megy, előbb után olyan siker élményekben lesz részed, amit magad sem hittél volna. A jóga egy önismereti út is egyben. Ehhez alap feltétel, hogy abban a másfél vagy két órában önmagadra figyelj.
A jóga hatása Test-Lélek-Szellem szinten hat, vagyis harmóniát, egyensúlyt teremt bennem, míg ezt másfajta mozgásformák nem adják meg. A jóga nem torna. A változás bennem a magamra irányuló figyelem hatására indul el. Az ászanák (pózok) elvégzése közben fizikai és pszichikai változások indulnak el. Mélyen hatnak ezek a gyakorlatok a finom energetikai testben dolgozva, az izmokban, nádikban, csakrákban, szerveket tisztítanak, fiatalítanak, gyógyítanak, stresszt oldanak. Ezekkel a tisztulásokkal személyiségünk elkezd változni, megnyílnak olyan szunnyadó képességek, amik eddig csak lehetőségek voltak. Sugározóvá és energikussá, stabilabbá válhatsz. Mivel a gyakorlatokat mindkét oldalra, azaz jobb és bal oldalra történnek, egy egyéb szinteken is hatnak. A jobb, a férfi oldal és a pingala nádihoz tartozik. A bal, a női oldal az ida nádi. Mindkét irány kitartását egy ? egy ászanáknál elvégezzük, ezért férfi-női oldalunk is egyensúlyba kerül.
Személyiségünk változása által az életbe képessé válunk az önmegvalósításra, így például javulhatnak emberi kapcsolataink, anyagi helyzetünk. Nyugodtabbakká, türelmesebbekké és elfogadóbbakká válhatunk önmagunkkal és a környezetünkkel szemben. Nem vagy kevésbé reagálunk már azokra a helyzetekre, amik régen felidegesítettek és kimozdítottak a lelki békénkből.
Mindenkinek szívből ajánlom, hogy legalább egyszer próbálja ki a jógát!
Mudra Zita
jógaoktató
illusztráció : http://wellandgood.com/wp-content/uploads/2015/12/yoga-for-holiday-stress-3.gif