A Vénusz – a kis szerencse bolygója

Dr. Janák Lajos: A Vénusz az égen

Bizonyosan a ragyogó Vénusz volt az első égitest, amit bolygónak ismertek fel a régiek. Gyors mozgása és ragyogó fénye kelthette fel a figyelmüket. Alig nyugodott le a Nap mikor már a szürkületben ragyogott estéről estére. Később nyugszik, egyre fényesebb; néhány hónapig uralkodik az égbolton, aztán a Nap tüzébe veti magát és elenyészik. Ez volt az esti csillag, a pásztorok csillaga és az édes titkoknak csillaga.

Az ég szépségei közül az első és a nevek amikkel felruházták megfelel a benyomásoknak, melyeket az emberekre tett. Homérosz Callistosnak, szépnek nevezi. Cicero Vespernek, estcsillagnak hívja, s Lucifernek, hajnali csillagnak. Ez a név a Bibliában és a mitológiákban az égi csapatok fővezérét is jelöli. Ő a legnépszerűbb istene az ősi népeknek. A boldog aranykorban arra az órára várt a szerelmes, mikor tiszta fénye kigyúl és szíve legédesebb érzéseivel tekintett a szép csillagra. Hány örök, de azért csak egy napig tartó esküt hallott a szerelem csillaga a tavaszi esték hűvös csendjében?

Csillagászati adatai: A naprendszer második bolygója, a Merkúr és a Föld között kering, majdnem kör alakú pályán. Naptól való közepes távolsága 0,723 csillagászati egység = 108 millió km. Pályasíkja az Ekliptikától 3,394 fokkal tér el. Átmérője az Egyenlítő körül 12400 km, megközelíti a Földét, amely 12756 km. Legkisebb távolsága a Földtől 40 millió km, legnagyobb távolsága 259 millió km. Tengely körüli forgása retrográd, az összes többi bolygó az óramutató járásával ellenkező irányba forog a tengelye körül, a Vénusz ezzel ellentétes irányú tengelyforgást végez. A Nap, a Vénusz és a Föld 583,9 naponként úgy kerül egyvonalba, hogy a Vénusz a Nap és a Föld közé jut. Ezt alsó együttállásnak nevezzük. A Nap körüli keringési ideje közel egy földi év, azaz 225 nap. Az Ekliptikán, Nap közelsége miatt, átlag nagyjából egy év alatt tesz egy teljes kört. A bolygó tengelyének dőlés szöge 3 fok a pályasíkhoz képest. Légköri viszonyait egy híres amerikai tudós jellemezte a legközérthetőbb módon: „Megdöbbentően forró, nyomasztóan sűrű, maró gázokat tartalmazó légkör, saját hőjétől homályos, vörös fényben pislákoló felszín, bizarr fénytörési jelenségekkel. A Vénusz… leginkább a pokol klasszikus képéhez hasonlít.”

A mitológiában. Mezopotámiában Istar néven tisztelték, Anu más esetben Szin lánya. Uruk-ban a suméroknál Innin néven a szerelem és az élvezetek istennőjét látták benne. Babilonban is ő volt a hajnal és az alkony istennője, az est-hajnal csillag (ugyanez a magyar neve) megszemélyesítője. Termékenység-istennő, a természet, a szaporulat, az anyaság istene, a szülés védője, ezen kívül jós istenként is tisztelték. Az arabok Atthal néven férfinak mondották. Föníciában Attart (Astarót) volt a neve, olykor „az istenek kurtizánjának” hívják. Egyik kedvesének Tammúz halálakor leszállt az alvilágba, hogy életre keltse őt. Az alvilág hét kapuján áthaladva elveszik tőle ékességeit, ruháit majd az alvilág úrnője Ereskigal nyirkos börtönbe záratja és betegségekkel kínozza. Mialatt a börtönben van a Földön lehullanak a lombok, elapadnak a források, sírnak az emberek. Rabságából Éa szabadította ki. A mítoszokban beleszeretett Gilgamesbe is. Gilgames elutasító válaszától haragra gerjedve kérte apját, hogy teremtsen „égi bikát”. Gilgames azonban ettől sem ijedt meg, hanem a bikát megölte, s heréjét Istar arcába vágta. Aphrodité a neve a görög mitológiában. A rómaiak Vénusznak hívják. A szépség és főleg a szerelem istennője. Szülei: Zeusz és Dióné, de néha Uranosz lányának nevezik, vagy anyja után Diónaiá-nak. Van olyan mítosz, mely szerint Zeusz villámával érintett egy tengeri kagylót és ebből emelkedett ki az istennő. Éphaisztosz felesége. Aphrodité-Vénusz ébreszti fel – néha kísérői útján – a szerelmi vágyat. Még a tengereknek is parancsol. Megbünteti azokat, akik nem ismerik el a szerelem hatalmát, vagy dacolnak vele. Kísérői a khariszok, a hórák, Peithó („Rábeszélés”), Himeirosz („Vágy”) és Hümenaiosz („Nászi öröm”). Többször szerelmi kalandokba bocsátkozik istenekkel, vagy halandókkal. Egyszer Arésszal lépett félre. Ebből a nászból született Harmonia, Erósz, Anterósz, Deimosz és Phobosz (az utóbbi kettő a Mars /Arész/ két holdjának a neve).

Az asztrológiában: jóindulatú bolygó. A hagyomány a kis szerencse bolygójának nevezi, „fortuna minor”. A Bikában (éjjel) és a Mérlegben (nappal) uralkodik. A napszakok jelentőségét csak ritkán vesszük figyelembe. Emelt a Halakban. A jegyhez jól illik a szeretet, a szerelem bolygójának természete. A racionális Szűz jegyétől távol áll a szeretet, itt esésben van. A Kosban rangot veszít, mert az akarat, a lendület nem egyezik a szeretettel. A termékenység, a szerelem bolygója, az alvilág, a túlvilág jegyével, a Skorpióval ellentétes eszmét hordoz, itt is rangot veszít.

A Vénusz napja a péntek, féme a réz, száma: 6. Drágakövei: smaragd, korall, gyöngy, achát. Színe: sötétkék, indigó. Növényei: cickafark, indás infű, orvosi ziliz, őszibarackfa, atracél, bojtorján, szagos müge, articsóka, enyves éger, medvekapor, csombormenta, őszi aranyvirág, meggy, tavaszi kankalin, közönséges gyíkfű, erdei madársóska, százszorszép, mezei iringó, kerek repkény, szúrós gyöngyajak, mezei gyöngyköles, vesszős fagyal, keresztes galaj, erdei mácsonya, nagy útifű, szappanfű, kosbor, búza, kakukkfű, erdei szamóca, cseresznye, körte, szilva, harangláb, disznó paraj, bab, szélfű, nyírfa, gyalogszeder, kerek repkény, égerfa, orgona, bodza, őszi margitvirág, ezerjófű, cimbalomszeg, bolhafű, gyűszűvirág, palástfű, őszi kikerics, gesztenye, aggófű, kígyótárnics, aszat, üröm, mák, oroszlánszáj (tátika), homoki pirosító, vérontó fű, körömvirág, nehézszagú gólyaorr, rozs, sóska, ribizli, vad és piros árvacsalán, illatos ibolya.

A szerelem, a szeretet bolygója. Szexuál-bolygó. Az ízlés, a szépérzék meghatározója. A horoszkóp összképén belül is helyzete kellemesebbé teheti a külső megjelenést, vagy rossz esetben szépséghibákat vált ki. Női képletben mutatja, hogyan szeret az illető. Férfi képletben a női zsáner-típus jelölője. Uralma alá tartoznak a művészetek, a művészek. A szórakozások, az örömök bolygója. Befolyása van a pénzügyekre mivel a második mundánház ura. Szerelmi alapjelentésén túl a hetedik ház uraként fontos házassági jelölő is. Jó bolygóként legrosszabb hatásai is kellemes dolgok következménye. Például a pénztelenség könnyelmű életmód következménye.

Mivel belső bolygó, így a Naptól nem kerülhet 48 foknál távolabb, ezért az egyetlen lehetséges rossz fényszög a két égitest között a félkvadrát, azaz 45 fok. Ezt úgy tekinthetjük, mint bármely más bolygóval alkotott kvadrátot. A Merkúr ugyancsak Nap közelében jár. Ritkán fordul elő, hogy a Vénusz és a Merkúr egyszerre és ellentétes irányban van, szinte a legtávolabb a Naptól. Ilyenkor fordul elő a két bolygó szextil fényszögkapcsolata. Mivel ez ritka és a lehetséges legjobb kapcsolat, olyan erősnek kell ítélni, mint más esetekben a trigont.

A szervezetben uralma alá tartoznak a vesék, az emlők (esztétikailag), a mirigyek, a női külső nemi szervek. A Bika uralmi helyzete miatt torok, mandula problémák okozója lehet. Szerepet kap a cukorbetegség fellépésében, kiválthat jó indulatú fekélyeket, pattanásokat. Kedvezőtlen pozícióban esetleg nemi betegségek.

videolink:
Tagged under