A teljesítmény kulcsa az akaraterő ? így fejleszd!

A világversenyek sportolói csúcsteljesítményeit látva sokan elgondolkoznak azon, vajon honnan van ennyi akaratereje ezeknek az embereknek elvégezni azt az iszonyú mennyiségű munkát, ami a sikerhez kell? Hogyan leshetnénk el tőlük ezt a fajta különleges képességet, amit aztán napi feladataink megoldásában, fizikai és szellemi kihívásaink leküzdésében is hasznosíthatnánk? Nos, a válasz egyszerű is meg bonyolult is egyszerre.

Az akarat fejlesztése igen hosszadalmas folyamat és nagyon sok türelmet igényel. Nincs varászszó, sem varázsszer amelyet egyszer beveszel és csodaerővel rendelkezel. Abban semmi élmény nem lenne. Személyiségjegyeink, karakterünk, melynek egyik jellemzője az akaraterő léte vagy nem léte, egy hosszú folyamat eredménye. Az akarat megerősödéséhez végül is akarat kell. Lemondás, önmegtagadás, kitartás – a végcél érdekében.
Azt kell látni, hogy ezek a dolgok is személyiségjegyek, tehát nagyon lassan és nehezen változnak és gyökeresen valószínűleg sohasem. Ha ezt belátod, ismered magad, akkor majd olyan dolgokba vágsz bele, melyekhez elegendő képességed és elég akaraterőd is van és nem kockáztatsz további csalódást valami lehetetlenért. Ahogy további tapasztalatokat szerzel és megindul a változás, akkor pedig örülj minden kicsi lépésnek, amiben javultál. Ha türelmetlen vagy és kevéssé magabiztos, gyaníthatóan sosem éred el egy buddhista szerzetes szintjét, de a személyiségednek nyilván vannak más előnyös oldalai, amiben viszont jobb vagy az indiai fakíroknál.

Az akaraterő fejlesztésének 6 pontja:

1. Az első lépés a döntésed, hogy fejleszteni AKAROD az akaraterődet.
2. Második, hogy eleinte apró, kisebb lépéseket tegyél, ne akarj hegyet mászni egyből. Figyelj viselkedésedre, cselekedeteidre. Mindnek legyen kiindulópontja és végpontja. Vagyis, ha terveidet végig viszed, eleinte könnyebben elérhető célkitűzéseidet eléred az már hihetetlen mértékben növelheti az akaraterődet is. Ez bizony erőfeszítést és időt igényel.
3. Az is lehet, hogy nem is az akaraterőddel, hanem kitartásoddal van gond? A kettő ugyanis szoros kapcsolatban van egymással. Nem csak elszántnak, kitartónak is kell lenni. Vigyél rendszert az életedbe! A sport ebben nagyon sokat segít.
4. Akaraterődet növelni tudod, ha önbizalmad nő. Ehhez az kell, hogy működésedet megértsd, és fogadd el. Amely területen szükséges, konkrét terv szerinti fejleszd magad. Itt megint türelmes és kitartó légy, fordíts időt magad értékelésére.
5. Akaraterőd közvetett módon fejleszthető, nem egy elérhetetlen, misztikum által, hanem kisebb konkrét cselekedetek, és ehhez kapcsolódó tapasztalások útján.
6. Legyen sikered, és észre fogod venni, ha pár hét után megvizsgálod magad, hogy jó úton jársz.

Bátorság! Van tehát lehetőség az akaraterő megszerzésére.

Gajdos Tamás
Forrás: http://peterkropko.com/

Fotó: Unsplash pixabay

Tagged under