A pozitív szülők titka

Felejtsünk el kiabálni és utasítani! Fókuszáljunk a pozitív megerősítésre és varázsszerűen változik az otthoni hangulat?A szeretet és a határok kijelölése segíti, hogy vidáman és jókedvben éljünk egymással a hétköznapok során.

 6 tipp a harmonikus gyerek-szülő kapcsolatért: 

  •   Érezzünk együtt vele! Az a gyermek, akit megértenek és együtt éreznek vele, sokkal inkább azt érzi, hogy vele vagyunk, az ő oldalán állunk. Pl: ?Látom, hogy milyen szomorú vagy, hogy el kell köszönnöd a barátodtól és haza kell indulnunk.  Találjunk ki egy titkos elköszönést, ahogy csak Te és a barátod tud köszönni.?
  •  Beszéljünk kevesebbet!  Amikor egyszer vagy kétszer kértünk már valamit (pl. indulunk haza!), akkor legyünk következetesek ? és induljunk is, ne pedig beszélgessünk tovább az ismerőssel ? , mert akkor leszünk hitelesek a gyermek szemében, ha tartjuk a szavunkat és az ígéretünket. Könyörgés helyett ?varázsszóra? cselekedjünk együtt a gyerekkel!
  • Mondd neki, hogy mit csinálhat, ahelyett, hogy mit nem csinálhat! Pár példa: ?Ne ficánkolj az asztalnál!? Helyette: Ülj kérlek nyugodtan! , ?Ne beszélj hangosan, mert megsüketülök.? Helyette: ?Kérlek, hogy halkabban beszélj!? vagy ?Nem maradhatsz sokáig a barátnődnél?. Helyette: ?Délután 4-re jövök érted, így lesz 2 órátok játszani?. Figyeljük meg, hogy milyen sokszor mondunk ?ne, nem? szavakat a gyerekeknek, holott minden mondatunk helyettesíthető pozitív kontextusban!
  • Választhasson két lehetőség közül! Amikor két opciót is felkínálunk a gyermeknek, akkor rögtön örül annak, hogy ő dönti el, hogy mi legyen, azaz rábízzuk a választás lehetőségét. Természetesen két olyan lehetőséget kell felkínálnunk, ami a felnőtt számára is elfogadható, bármelyiket is dönti a gyermek. Pl: ?Választhatsz, hogy egyedül bekötöd magad az autósülésbe vagy segítsen neked Anya?? ,  ?Eldöntheted, hogy a könyvet visszük magunkkal az oviba vagy a kártyát.? vagy ? A kölesgolyót vagy a ropit vegyük nasinak??
  • Pörgesd vissza! Vannak olyan szavak, kifejezések, cselekvések, amelyeket nem szeretünk hallani, elfogadni a gyerekektől. Ilyenkor legtöbbször figyelmeztetjük, hogy ilyet nem mondunk, nem csinálunk, utasítjuk, hogy mit kellene helyette csinálni. Ez sokszor hangnemben is eltér a normálistól?. Érdemes kitalálni egy olyan jelet, amivel viccesen, de érzékeltetjük, hogy itt most egy olyan szituáció volt, ami nem jól sült el, tehát képletesen ?visszapörgetjük az időt? egy hátrafelé járással vagy kézmozdulattal és újra mondatjuk, csináltatjuk helyesen. Pl. Nem húzza le a wc-t, elfelejt kezet mosni a gyerek pisilés után. Ilyenkor csinálunk a kezünkkel egy ?hátra arc? jelet és máris tudni fogja a gyermek, hogy irány vissza a mosdóba?
  • Szünet! Amikor úgy érezzük, hogy gyermekünk fel van pörögve és szeretnénk, ha lehiggadna, akkor tartsunk együtt szünetet. Mondjuk neki, hogy ? Csüccs le velem szemben, próbáljuk meg együtt venni a levegőt?. Fogjuk meg egymás kezét és lassan lélegezzünk be és fújjuk ki együtt a levegőt minimum háromszor egymás után. Utána érdemes megjegyezni, hogy ?Húúú, most úgy érzem, hogy teljesen megnyugodtam.?

Azaz igazság, hogy nem könnyű a módszereinket, bevett szokásainkat hirtelen, egyik napról a másikra megváltoztatni és sokszor belefutunk a megszokott sablonokba, de ajánlom, hogy próbáljuk meg egyre többször alkalmazni a fenti tippeket.

Meg fogunk lepődni, hogy milyen varázslatosan változnak majd a gyerekeink, kapcsolataink. 

Hajrá Szülők!

írta: Egervári Krisztina

http://www.csupaszivmagazin.hu/a-pozitiv-szulok-titkai/

Fotó: greyerbaby pixabay

Tagged under