A mantrazene világsztárjai újra Magyarországon

A mantrák éneklése, kántálása több mint ötezer éves tradíciónak számít, amelynek élvonalát ma az ősi hagyományokat modern dallamokkal vegyítő Deva Premal és Miten képviselik.

Debütáló albumuk, a The Essence, már 1999-es megjelenésekor üstökösként landolt a New Age zenei listák élén, hiszen az India és Tibet ősi mantráit kortárs zenei környezetbe ültető dalaikkal teljesen új és egyedi zenei stílust alkottak meg. Azóta olyan közismert személyiségektől kaptak elismerést, mint például Eckhart Tolle, aki egyszerűen ?tiszta varázslatnak? nevezte művészetüket, de maga a dalai láma is nagy rajongójuk.
Mindez nem csoda, hiszen művészetük bizonyos tekintetben túllép a szórakoztatáson és a zene hagyományos szerepein ? a mantraéneklés egy speciális műfaj, amelynek különleges spirituális, tudatemelő és akár gyógyító hatást is tulajdonítanak.

De mik is tulajdonképpen a mantrák? Egyfelől meghatározott szavak, kifejezések, mondatok, másfelől energiát, rezgést közvetítő hangmintázatok. A mantrákat az egykor élt bölcsek, a rishik tudatosan alkották meg, mint az ember tudatosodását elősegítő különleges eszközöket. Szanszkritül a ?man? szótag jelentése: elme, a ?tra? pedig: megszabadítani valamitől, így a mantra azt jelenti: egy eszköz az elme felszabadításához. A szanszkrit nyelv különlegessége, hogy az egyes szavak annak a tárgynak vagy minőségnek a lényegét is hordozzák, amelyet leírnak. Így ha például az ananda szót kántáljuk folyamatosan, az eljuttat a boldogság állapotába, mert az ananda szó a boldogság fogalmának hangbeli megfelelője.

Deva Premal és Miten szerelmi kapcsolata és zenei együttműködése 1990-ben kezdődött az ellentmondásos indiai misztikus, Osho asramjában, és az azóta eltelt több mint tíz év alatt zenéjük a mai alternatív gyógyító rendszereknek is szerves részévé vált. Dalaikat, mantráikat használják a rehabilitációs és stresszklinikáktól kezdve jógastúdiókon, wellness és meditációs központokon keresztül a különleges sámáni és törzsi összejövetelekig, még az Amazonas őserdeinek mélyén is.

A mantrák által képviselt felemelő, gyógyító erő intenzívebben és teljesebben érvényesül, ha nagyobb csoportok együtt énekelnek. Ezt az élményt ? amikor több mint 2000 ember együttes mantrahangja összeadódik, és életre hívja bennünk a valódi szeretet és egység élményét ? lesz most lehetőségünk megtapasztalni 2015. 10. 17-én, Deva Premal, Miten és a banszuri-mester, Manose háromórás koncertjén.

További információ: www.devapremalmiten.hu

Tagged under